FolkWorld #77 03/2022
© Indies Scope Records

Article in English

Article in German

„Texty lidových písní jsou mojí velkou vášní...”

Kateřina Göttlichová

Kateřina Göttlichová
Kateřina Göttlichová "Zimnice",
Indies Scope, 2021


Artist Video
www.katerinag.cz

Debutové album Zimnice Kateřiny Göttlichové mísí slovanské lidovky a world music.

BraAgas

Artist Video BraAgas @ FROG

www.braagas.com

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Kateřina Göttlichová vydává album Zimnice. Na debutovém sólovém počinu spoluzakladatelky cenami Anděl ověnčených BraAgas hostovali všestranný hudebník Jan Balcar, jazzový kontrabasista Petr Tichý a klávesista David Göttlich. Zimnice vyjde u hudebního vydavatelství Indies Scope.

Jedenáctiskladbová nahrávka staví texty slovanských lidových písní s autorskou folklorní hudbou do kontrastu dnešních technologií. Spleť žánrových kořenů se rozpíná od romské, balkánské až po hispánskou hudbu. Minimalistické prvky vrzání, skřípění a dalších přirozených zvuků akustických nástrojů jako kytara nebo nyckelharpa byly smíchány do smyček s příměsí elektroniky. Skladby byly nahrány a smíchány v Bros studiu Janem Balcarem. Masteringu se chopil Pavel Karlík ze SONO studia. Producentsky na albu spolupracovali Balcar s Davidem Göttlichem, kteří se ujali kytary a kláves. Petr Tický kromě kontrabasu nahrál pozounové party. Göttlichová svůj zpěv doprovází na nyckelharpu a akustickou kytaru.

„Texty lidových písní jsou mojí velkou vášní už dlouhou dobu. Skrývají se v nich příběhy a modely podobné napříč kulturami a staletími. Slouží jako poučení, varování, terapie, podpora. Pročítala jsem sborníky z devatenáctého století od Františka Sušila a Karla Jaromíra Erbena a hledala v textech to, co se mnou bude zrovna nejvíc rezonovat, nebo mne bude inspirovat ke zhudebnění,” říká Kateřina Göttlichová.

Kateřina Göttlichová je spolu s převážně ženskou kapelou BraAgas, která interpretuje lidovou hudbu od Španělska až po Balkán, držitelkou několika ocenění Anděl v žánrové kategorii world music. Jejich poslední album O ptácích a rybách se objevilo červnu 2018 na třetí příčce mezinárodního žebříčku World Music Charts Europe. Producent Zimnice a člen koncertní kapely projektu Jan Balcar složil hudbu například pro divadelní hru Isole souboru Cirk La Putyka nebo se podílel na albech BraAgas. Společně s Göttlichovou působili také v projektu Carnem.

„Jsem moc ráda, že se Honza Balcar a Petr Tichý rozhodli se mnou hrát i naživo a to i přes jejich velké vytížení v dalších hudebních projektech. Na housle se k nám přidá Vladimír Pavlíček,” doplňuje Göttlichová.

Křest Zimnice proběhne 13. února příštího roku v pražském klubu Jazz Dock za doprovodu dua HLASkontraBAS kontrabasisty Petra Tichého a zpěvačky Ridiny Ahmedové coby zvláštních hostů. Album vychází digitálně na streamingových platformách a fyzicky na CD.Photo Credits: (1)-(2) Kateřina Göttlichová, (3) BraAgas (unknown/website).


FolkWorld Homepage English Content German Content Editorial & Commentary News & Gossip Letters to the Editors CD & DVD Reviews Book Reviews Folk for Kidz Folk & Roots Online Guide - Archives & External Links Search FolkWorld Info & Contact


FolkWorld - Home of European Music
FolkWorld Homepage
Layout & Idea of FolkWorld © The Mollis - Editors of FolkWorld