FolkWorld #77 03/2022
© Indies Scope

Article in English

Marian Friedl

Artist Video Marian Friedl
@ FROG

Vlastimil Bjaček

Artist Video facebook.com/...
www.rukynadudy.cz

Ruky na dudách

Vlastimil Bjaček

Artist Video Vlastimil Bjaček "Ruky na dudách - Hands on Pipes", Indies Scope, 2021

Hudební album Vlastimil Bjaček – Ruky na DUDÁCH je zaměřeno na představení moravských gajd (dud) v rukách jednoho z nejzkušenějších hráčů na Moravě Vlastimila Bjačka z Frenštátu pod Radhoštěm za jeho dlouholeté spolupráce s kapelou RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Album obsahuje lidové i autorské písně interpretované v nástrojových sestavách od sóla po spojení s jazzovou rytmikou. Žánrově zasahuje do mnoha oblastí zahrnujících mj. archaický dřevní folklor, neotradiční hudbu, world music, elektroniku, klasickou hudbu aj.

Je sestaveno z nově natočeného materiálu i snímků prezentujících a dokumentujících dvacetiletou spolupráci Vlastimila Bjačka s etnomuzikologem Marianem Friedlem.

Gajdy, klenot moravské a slezské kultury, nahlíží z mnoha úhlů: na jedné straně tohoto kontinua nalezneme historický nástroj představující jedno z východisek současné podoby tradiční hudby v Beskydech a Javorníkách, na straně druhé soudobý nástroj nabízející nové a mnohdy neočekávané interpretační možnosti a kontexty.

Součástí alba je dvojjazyčný populárně-naučný text M. Friedla přibližující gajdy a jejich sepětí s karpatskými regiony ČR. Album profilově splňuje jak edukační, tak popularizační funkci.Photo Credits: (1)-(2) Vlastimil Bjaček, (3) Marian Friedl (unknown/website).


FolkWorld Homepage English Content German Content Editorial & Commentary News & Gossip Letters to the Editors CD & DVD Reviews Book Reviews Folk for Kidz Folk & Roots Online Guide - Archives & External Links Search FolkWorld Info & Contact


FolkWorld - Home of European Music
FolkWorld Homepage
Layout & Idea of FolkWorld © The Mollis - Editors of FolkWorld