FolkWorld #76 11/2021
© Indies Scope

Article in English

V Kuželově sú děvčata ...

Kuželovské zpěvulky

Artist Video
facebook.com/...

Dívčí pěvecký sbor Kuželovské zpěvulky představuje své druhé album. Nová nahrávka horňáckých lidových písní V Kuželově sú děvčata ... jak tá malina je příběh kamarádek, které toho spolu už zažily víc než dost. Prožily spolu dětství, první lásky, bolístky, ale i radosti. Devítičlenný sbor natočil nejen táhlé, sedlácké, balady nebo verbuňk z Horňácka, ale třeba také i jednu sadu ze Strání. Tematika všech písní je milostná a sbor doprovází HCM Romana Sokola a HCM Marka Potěšila.

Kuželovské zpěvulky

Kuželovské zpěvulky "V Kuželově sú děvčata ... jak tá malina", Indies Scope, 2021

Kuželovské zpěvulky jako dívčí pěvecký sbor začaly zpívat v roce 2011, kdy poprvé vystoupily u příležitosti Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou. Od té doby ušly dlouhou cestu a po eponymním debutu připravili ke svému desátému výročí album druhé. „Skladby jsme vybíraly společně tak, aby tématika byla milostná,“ sděluje členka sboru Klára Halíčková. „Nedá se říci, kdo to celé vymyslel, bylo to jak ze strany nás zpěvaček, tak ze strany muziky, která nám hodně pomohla. Využily jsme toho, že nám hrají šikovní chlapci, kteří navíc krásně zpívají. A to mluvím jako HCM Romana Sokola tak o HCM Marka Potěšila. A tak jsme s nimi nazpívali tyto milostné sady. Řekla bych, že na Horňácku tyto odpovídací milostné písně nejsou tak obvyklé a neuslyšíte je často. A tohle jediné bych brala jako úpravy, jinak se nesnažíme nic modernizovat a zpíváme tak, jak je na Horňácku zvykem.“

Na albu, vedle již zmíněných horňáckých cimbálových muzik hostují také sólisté Richard Hála či Martin Prachař, ale hlavně Mužský sbor z Kuželova se svými sólisty. „Tento sbor nám pomohl s našim založením. Pamatuji si, jak nám tehdy strýček Ševečka komentoval náš výběr písničky, ve které se zpívalo: děłaj semnů co chceš, obracaj ňa jak chceš, trebár hore nohama - to se pro teprve 14 leté děvčata moc nehodilo, tak jsme to nakonec musely změnit”

Nejbližší vystoupení se bude konat na Kužełovských hodech v pátek 12.11. 2021 v Kuželově. Na tento speciální koncert si Kuželovské zpěvulky pozvali mimořádného hosta. “Kmotrem alba bude Martin Kománek, který nám do paměti a srdcí vryl to, jak se na Horňácku zpívá. Do teď zpíváme na vystoupení jeho sady, které pro nás vymyslel.”Photo Credits: (1)-(2) Kuželovské zpěvulky (unknown/website).


FolkWorld Homepage German Content English Content Editorial & Commentary News & Gossip Letters to the Editors CD & DVD Reviews Book Reviews Folk for Kidz Folk & Roots Online Guide - Archives & External Links Search FolkWorld About Contact Privacy Policy


FolkWorld - Home of European Music
FolkWorld Homepage
Layout & Idea of FolkWorld © The Mollis - Editors of FolkWorld